apríla 07, 2010
apríl 2010- Mesiac lesov
"Keď zomrie posledný strom a posledná rieka bude otrávená, posledná ryba bude chytená, až potom si uvedomíte, že život na Zemi skončil..."
Už tradične sa v tomto čase organizuje na našej škole množstvo aktivít zameraných na zvýšenie ekologického povedomia žiakov. Ani tento rok nebol výnimkou. Téma ochrany a tvorby životného prostredia sa prelínala všetkými vyučovacími predmetmi. Ťažisko bolo predovšetkým na predmetoch prírodovedného charakteru:
- spoznávali sme zvieratá / pri tvorbe skupinových projektov o jednotlivých druhoch živočíchov, pri tematických prácach na hodinách výtvarnej výchovy a pracovného vyučovania ... /
- určovali sme druhy stromov / v súťaži „POZNAJ A CHRÁŇ“ /
- objavovali sme nové druhy rastlín / pri opakovaní abecedy sme vyhľadávali menej známe druhy rastlín v atlasoch /
Do akej miery má ľudstvo podiel na ničení prírodných krás sme si uvedomili pri sprievodných mimovyučovacích aktivitách, akými boli :
- zber papiera
- zber viacvrstvových obalov / TETRAPAKOV /
Za osem mesiacov sa žiakom prvého stupňa podarilo nazbierať 11 976 viacvrstvových obalov z mlieka a džúsov. Naša trieda patrí k najusilovnejším zberačom / s počtom 3020 nazbieraných TETRAPAKOV/.Zber pokračuje aj naďalej a koncom mája / na Deň mlieka / budú najlepší jednotlivci aj odmenení.Zatiaľ sa najviac darí Katke Janíkovej / 660 kusov /, Jakubovi Matejkovi / 450 kusov / a Klárke Palčekovej / 415 kusov /.
V rámci krúžkovej činnosti sme:
- „vykopali poklad“, ktorý sme si v októbri zakopali. Boli to rôzne druhy odpadu- papier, plasty, sklo, železo, korok, drevo, zvyšky potravín. Našou snahou bolo zistiť, či sa v priebehu šiestich mesiacov v prírode rozložia alebo nie. Predpoklad, že ohryzok, šupky z ovocia a chlebová kôrka zhnijú, alebo sa stanú potravou pre iné živočíchy, sa nám potvrdil. Ostatné predmety zostali neporušené.
- na internetových stránkach sme si vyhľadali, ako dlho trvá rôznym druhom odpadu, kým sa v prírode úplne rozložia. Boli sme zaskočení tým, že sa nejedná o niekoľko rokov, ale o desiatky a v niektorých prípadoch až o stovky rokov.
-urobili sme si kvíz, v ktorom sme zmapovali náš postoj k separácii odpadu, ale aj k výsadbe zelene v našom meste.
To, že prírodné zdroje nie sú nevyčerpateľné a rovnováha všetkého živého na tejto planéte je veľmi krehká, sme vyjadrili vo svojich výtvarných a literárnych prácach:
- kolektívna práca s názvom „ZEM NIE JE NA JEDNO POUŽITIE!“
- skupinová práca „ZAPLÁTAJME OZÓNOVÚ DIERU!“
ZAPLÁTAJME OZÓNOVÚ DIERU
Chráňme zvery, chráňme lesy, nestvárajme žiadne besy!
Naša Zem chce dlho žiť, chceme ozón zachrániť.
Ozónovú dieru zašiť, nebude nás ďalej strašiť.
M. Čierniková, A. Bukvay, M. Škrátek
ZEM NIE JE NA JEDNO POUŽITIE
Lesy sú pýchou Slovenska, nepostavte miesto nich sídliská!
Zaobídeme sa bez Billy, bez Tesca, radšej chceme veľké stromiská.
Chodiť na huby, jahody, dýchať čerstvý vzduch do zásoby.
T. Uhlík, A. Staňo, K. Palčeková, M. Škrátek
NEROBME NA ZEMI SMETISKO
Použi a zahoď, nešťastný je návod.
Odpad treba triediť, lebo chceme prežiť.
Nehádž smeti na zem, spravíš niečo pre Zem.
Stromy, kríky zasaď, to je lepší nápad.
M. Čierniková, K. Janíková, M. Stratený, D. Koštialiková
Pomyselnou bodkou za našimi aktivitami bola už tradičná návšteva „Výstavy poľovníckych trofeí“ v DK v Ilave. Naplnila nás nielen úžasom a obdivom, ale i potrebou chrániť tieto poklady pre ďalšie generácie. Aby aj oni mohli piť čistú vodu, dýchať zdravý vzduch a tešiť sa z krás, ktoré nám poskytuje príroda.
Prihlásiť na odber:
Zverejniť komentáre (Atom)
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára