„...chytil som motýľa - uhynul mi, odtrhol som kvietok - zvädol mi. Vtedy som pochopil, že prírody sa nemám dotýkať rukami, ale iba srdcom.“ G. B. SHAW
V duchu tohto nádherného citátu sa niesol aj tohtoročný Deň Zeme. Opäť sme si pripomenuli dôležitosť ochrany životného prostredia prostredníctvom najrozmanitejších aktivít. Úvodná rozhlasová relácia nás oboznámila s alarmujúcimi údajmi, ktoré ľudstvo vedú do záhuby. S vplyvom kyslých dažďov na našu planétu, s nebezpečným otepľovaním, výrubmi dažďových pralesov či ničivým vplyvom priemyselných odpadov. Aby sme si uvedomili svoju závislosť na cenných daroch, ktoré sú nám prostredníctvom Zeme poskytované, zhotovili sme si mozaiku z plodov Zeme. Boli nimi rôzne druhy ovocia, ktoré nám slúžia nielen ako výdatný zdroj vitamínov, ale i obživy.
Nasledovala práca v skupinách. Už farebne zladení členovia jednotlivých skupín signalizovali, že úlohy družstiev budú tematicky odlišné. Žltí predstavovali Slnko a životodarnú silu slnečnej energie, bieli vzduch, modrí vodu, zelení rastlinnú ríšu a červení zas živočíšnu. Časť detí prišla oblečená v čiernom, lebo symbolizovala odpad a všetky škodlivé látky, ktoré sú jedom pre planétu Zem. Každé družstvo pripravilo pre ostatných žiakov niekoľko úloh tematicky súvisiacich so zameraním skupiny. Počítali sme teplotu Slnka, jeho vzdialenosť od Zeme, rýchlosť, akou rastú stromy, porovnávali sme dĺžku života ohrozených živočíšnych druhov, spotrebu vody v jednotlivých domácnostiach, množstvo vyseparovaného odpadu... Okrem matematicky zameraných úloh sme sa venovali aj zopakovaniu slovných druhov. V básňach o vode sme vyhľadávali podstatné mená a tvorili z nich zdrobneniny. V odborných textoch o vzduchu a jeho zložkách sme zas podčiarkovali prídavné mená a určovali ich gramatické kategórie. Nezabudli sme vyčasovať slovesá separovať, recyklovať, chrániť.
Mnohé z údajov, ktoré sme o našej Zemi vyhľadali v encyklopédiách a na internetových stránkach nám boli podnetom pre napísanie krátkych básní o tom, čo vidí okolo seba dnešný človek, keď sa pozorne poobzerá. Naše básne boli zároveň aj prísľubom nápravy ničivého vplyvu človeka na okolitú krajinu.
VODA
Vidím ryby uhynuté, olej v riekach, potokoch.
Sľubujem, že napravím to, teraz – hneď, nie po rokoch!
ODPAD
Vidím kopy odpadu, skazu, skládky, špinu.
Sľubujem, že onedlho všetky rýchlo zmiznú!
VZDUCH
Vidím stúpať dym z komínov, výfukové plyny, smog.
Sľubujem, že kúpim filtre, splním všetko tento rok!
RASTLINY
Vidím kvety ovädnuté, lesný porast vysychať.
Sľubujem, že sadiť budem, čistiť, chrániť, polievať!
ŽIVOČÍCHY
Vidím zvery uhynuté, kŕdle, čriedy, stáda.
Sľubujem, že v každej svorke narodí sa mláďa.
SLNKO
Vidím dieru ozónovú, topiace sa ľadovce.
Sľubujem, že zachovám ich pre naše deťúrence.
Pokračovali sme ľudovými múdrosťami, v ktorých sa opakovali témy jednotlivých skupín. Nie vždy bolo ľahké vysvetliť ich význam, či doplniť záver niektorých prísloví a porekadiel.
Tému každej skupiny / SLNKO, VODA, VZDUCH, RASTLINY, ŽIVOČÍCHY, ODPAD / sme hľadali aj v slovenských piesňach. Zo začiatku nám stačil repertoár detských či ľudových: Slniečko horúce...Fúkaj, fúkaj, vetríčku...Trávička zelená...U susedov, tam je topoľ...Ja som pán, tulipán...Slniečko sa zobudilo... Potom sme si pomohli aj modernými, kde v každej skupine vládlo Horehronie. Keďže sme neodolali jeho chytľavej melódii a krásnemu textu, hneď sme si ho aj zaspievali.
O ohrozených živočíšnych druhoch a stále pribúdajúcich prírodných katastrofách sme sa viac dozvedeli v prezentácii s názvom POZNAJ A CHRÁŇ. Kto pozorne sledoval nielen množstvo pútavého obrázkového materiálu, ale aj text, nemal problém s odpoveďami v následnom kvíze.
Už tradičnou aktivitou tematicky ladených dní býva tvorba plagátov. Musíte uznať, že tie tohtoročné boli mimoriadne pútavé a nápadité.
Aby sme o význame triedenia odpadu len nerozprávali, vyrazili sme do terénu a zmapovali sme rozmiestnenie nádob na separovaný odpad v našom meste. V separovaní odpadu nie sme žiadnymi nováčikmi. Už dávno vieme, ktorý odpad patrí do žltého, modrého, či zeleného kontajneru.
Keďže sme sa tento rok zapojili do celoslovenskej akcie s názvom "Vyčistime si Slovensko", nielenže sme vyzbierali odpad v blízkom okolí školy, ale sme aj lokalizovali jednu menšiu čiernu skládku v blízkosti záhradkárskej oblasti na Sihoti. Nakoľko sme boli vybavení ochrannými rukavicami a igelitovými vrecami, spoločnými silami sme ju v priebehu dopoludnia aj odstránili.
Dôkazom toho, že ochrana životného prostredia a separovanie odpadu nie sú pre nás len jednorázovou akciou, je celoročný zber Tetrapakov, ktorý na našej škole uskutočňujeme už tretí rok. Niektorým jednotlivcom sa podarilo odovzdať takmer 2000 viacvrstvových obalov! Sme radi, že v zbere nás podporujú nielen rodičia, ale i starí rodičia, susedia, ba aj pani kuchárky zo školskej jedálne.
Zhrnutím všetkých aktivít bolo spoločné dielko, ktorému sme dali názov "KVET ŽIVOTA". Bol to vzácny kvet, ktorého stred tvorila zemeguľa a lupene predstavovali Slnko, vodu, vzduch, rastliny a živočíchy. Každý lupienok farebne podčiarkoval význam jednotlivých zložiek. Medzi pestrými farbami však prebleskovala aj čierna, ktorá symbolizovala koniec, zánik, záhubu. Je to práve odpad, ktorý ničí rastliny, dusí zvieratá, znečisťuje vodu. Dúfam, že keď takýto nezvyčajný kvet budú robiť deti o desať rokov, nebude len čierny.
apríla 29, 2011
Prihlásiť na odber:
Zverejniť komentáre (Atom)
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára