októbra 23, 2009
október 2009-"Medzinárodný deň školských knižníc"
Aj v tomto školskom roku vyhlásila Slovenská pedagogická knižnica „ Súťaž o najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice“. Tento rok pripadla táto akcia na 26. októbra. Jej cieľom bolo zábavnými formami podporiť dobrý a trvalý vzťah ku knihe a čítaniu vôbec. Tohtoročnou témou bol „Veľký obraz – divadelné stvárnenie najzaujímavejšieho príbehu“.
Keďže nášmu veku sú najbližšie rozprávky a ich hrdinovia, rozhodli sme sa pre stvárnenie života a diela Pavla Dobšinského - známeho zberateľa a vydavateľa detských rozprávok. Dramatizácia príbehu sa začala narodením Pavla Dobšinského a príchodom troch sudičiek. Od nich dostal do vienka vlastnosti, vďaka ktorým získal dar reči a slova. Potom sa sudičky preniesli do roku 2009, aby sa presvedčili, či jeho rozprávky pozná aj súčasná generácia detí.
Úlohou žiakov 2.-4. ročníkov bolo zdramatizovať úryvok ľubovoľnej Dobšinského rozprávky. Krátku dramatizáciu potom predviedli na spoločnom stretnutí tried so sudičkami.
Súčasťou tohto podujatia bol aj literárny karneval. Žiaci každej triedy boli tematicky oblečení podľa rozprávky, ktorú znázorňovali. Tak sme mohli na chodbe bez problémov stretnúť Janka Hraška, Valibuka, Zlatú priadku či húfy princezien.
My sme si vybrali rozprávku “Plavčík a Vratko“. Už od rána sme pobehovali v rozprávkových kostýmoch a netrpezlivo čakali, kedy budeme mať možnosť predviesť, čo sme si pripravili. Ukážka našej rozprávky bola o to pútavejšia, že jej dej jemne podfarbovala hra Barborky Bartekovej na flaute. O tom, že náš výstup sa nám vydaril, sme sa presvedčili okamžite, lebo všetci prítomní pohotovo rozoznali, o akú rozprávku ide. Aby žiaci ostatných tried dokázali, že danú rozprávku naozaj poznajú, museli nadviazať na predvedenú dramatizáciu a prerozprávať zvyšok rozprávky, príp.vymenovať ostatné postavy.
Literárne dopoludnie pokračovalo kvízom, ktorý preveril vedomosti detí z oblasti literatúry. I keď mnohí nevedeli, kto je patrónom knihovníkov, mená detských spisovateľov poznali všetci. Rovnako bezchybne určili, ktoré z vydavateľstiev sa špecializuje na vydávanie kníh pre deti, či aké je druhé meno Pavla Dobšinského.
Jednou z najatraktívnejších podporných aktivít tohto podujatia bola burza starších knižných titulov. Žiaci mali možnosť nielen predať, ale najmä zakúpiť si za symbolické ceny veľmi hodnotné knihy. Veď to, že niekto knižku už viackrát prečítal, vôbec neznižuje jej hodnotu. Pokiaľ sa k nej pôvodný majiteľ choval šetrne a s úctou, vyzerala ako nová. Výber bol natoľko pestrý, že mnohí banovali, že si nezobrali viac peňazí.
Aj keby sa nám nepodarilo v tejto súťaži zvíťaziť, táto zaujímavá akcia v nás zanechala veľmi príjemný pocit a poznanie,že „knihy sú naozaj ľuďom to, čo vtákom krídla“. Pomáhajú nám dozvedať sa nové veci o okolitom svete, porozumieť novým myšlienkam a pojmom. Kedykoľvek sa nám zachce, prenesú nás do ríše fantázie a kúziel. Vďaka nim dokážeme lepšie pochopiť nielen ľudí okolo seba, ale najmä samých seba.
Prihlásiť na odber:
Zverejniť komentáre (Atom)
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára